Warhammer Age of Sigmar London Grand Tournament

Nový svět Warhammeru Fantasy – Age of Sigmar je už nějakou tu dobu venku a Games Workshop se kupodivu snaží, aby hra byla dobrá. Vydali jsme se do Londýna na asi jeden z největších turnajů, co se k této hře koná, a to London Grand Tournament.

Jedná se už o třetí ročník a tentokrát se turnaj odehrával přímo na londýnském olympijském stadionu – West Ham United.  Probíhalo zároveň několik turnajů včetně volného hraní a to ve Warhammeru 40k (asi 350 lidí) Age of Sigmar (asi 80 lidí) a dále v Necromundě, Blood Bowlu, Warhammeru 30k a Shadespireu. 

 

stadion

 

Na cestu jsme vyrazili už ve čtvrtek dopoledne (hraní bylo od pátku do neděle) abychom se zabydleli, prohlídli si okolí a nemuseli celkově chvátat. První věc, kterou jsme ale řešili, bylo, jako dostat nabarvené a slepené modely v pořádku do Anglie. Kolega zvolil klasickou metodu obalení modelů do prádla a nacpání do kufru; já už nějakou dobu mám kufr od společnosti Battle Foam a tak jsem kufr dal pod zámeček a poslal tak, jak je, s tím, že uvidím.

Kupodivu oba dva případy celkem fungovaly, kolega měl kufr trochu ohnutý a jeden model měl zlomený meč. Battle Foam přežil bez jediné vady a stejně tak i modely uvnitř a to počítám i cestu zpět.

Malá rada: pokud někam letíte, zkuste říct, jestli vás nepošlou na objemná zavazadla, že v něm máte plastové modely.

 

Kufr

 

A teď k samotné akci. Jelikož se turnaj odehrával na prestižním místě, probíhala kontrola batohů a kufrů, aby se na stadion nedostaly nebezpečné věci. V pátek to nebylo tak hrozné, protože byly jen vedlejší události, ale v sobotu to byl masakr. Jelikož všechny turnaje začínaly skoro stejně, tak se v 8 ráno vytvořila obrovská fronta 500 lidí, kteří čekali, než jim ochranka prohlídne kufry a pustí je dál.

 

fronta

 

Celá tahle věc byla úplně zbytečná, ochranka se podívala do hlavní kapsy a pustila vás dál. Takže pokud člověk chtěl cokoliv pronést, nemusel se ani snažit. Moc tomu nepomohlo, že jste nesměli na místo ani s vlastním jídlem či pitím kromě vody. Prostě šaškárna.

V pátek nás tedy čekal turnaj dvojic, sešlo se jenom 8 teamů (tj. 16lidí) a čekaly nás 3 kola. Jednalo se spíše o zahřátí na turnaj v sobotu a tak to většina lidí vzala. Všichni byli příjemní, nebyly žádné konflikty a nakonec nám kvůli smůle (když váš kolega neumí hodit 2+) uteklo třetí místo a skončili jsme pátí.

Hlavní událost (pro nás) byl ale sobotní turnaj, kam přišlo 80 lidí. Byly naplánované 3 hry v sobotu a 2 v neděli.

Já jsem vzal svoji armádu Savage Orků (Bonesplitterz) a kolega Tzeentch Arcanites.

V první hře jsem potkal kluka, se kterým jsem hrál už v sobotu. Měl Nurgle armádu složenou hlavně z démonů. Hrál se ten nejhloupější scénář a to prakticky na kompletně zabité jednotky. Jelikož Nurgle je znám svou houževnatostí a na stole bylo 60 Plaguebearerů s Glottkinem, tak cokoliv zabít byl problém. Hra skončila celkem brzo, kdy oponent vyhrál Minor Victory, jelikož zabil víc jednotek než já. To mě poslalo někam na spodní stoly.

Další 3 hry napíšu dohromady. Jelikož jsem měl štěstí, potkal jsem 3x tu stejnou armádu, Tzeentch Arcanites. Pokaždé složenou skoro stejně až na pár vyjímek.  Jelikož ji u nás hraje několik lidí a pravidelně ji potkávám, věděl jsem, co mám dělat. Zkráceně, všechny hry jsem vyhrál, jednu bez problémů, jednu vyrovnaně a poslední se štěstím.

Poslední hra byla nejlepší, potkal jsem Idoneth Deepkin neboli vodní elfy. Jedna z nejnovějších armád, u nás ji ještě prakticky nikdo nehraje a já ji znám jenom na papíře, ale nikdy jsem proti ní nehrál.
Oponent byl ale v pohodě, jen mi úplně nevysvětlil základní kombo, které měl, a já se blbě ani moc po tom nepátral. Bral jsem tu hru tak, že uvidím, co to dělá. V prvním kole jsem ztratil půlku armády a v druhém jen koukal a zkoušel, co ta armáda vydrží a co dělá. Třetí kolo ani nebylo.

Musím ale říct, že to byla jen moje chyba a vlastně jak jsem psal, tuhle hru jsem si užil nejvíce.

Turnaj pro mě skončil nakonec 3-2 a 29. místo na pomocné body, jelikož se počítal počet zabitých bodů. Kolega skončil na 16. místě také s 3-2.

Zpátky jsme letěli až v pondělí, takže jsme nemuseli pospíchat na letiště, a dali jsme si jeden den odpočinku ve městě.

A teď zhodnocení celé události. Vypadá to, že akce byla super, všechno se povedlo a že se těším na příště? Chyba, London GT byl jeden velký fail.

Samotné hraní bylo super, ale co bylo špatné, byla organizace. Už samotný prostor těžce nevyhovoval na hraní figurek. V jednotlivých místnostech nebylo dost prostoru, tzn. někam se přesouvat s armádou nebo chození okolo bylo hrozné, stále jste se s někým strkali. Na stadionu není ani wi-fi (v parku před stadionem wi-fi je), takže bez mobilních dat byl problém se zadáváním výsledků nebo s aplikací na Age of Sigmar. A v neposlední řadě buzerace ohledně jídla a pití, kdy nám bylo řečeno, že vše kromě alkoholu je ok a pak zase že ne. Nejlevnější pití na místě byla Coca Cola (3libry = 90kč), i voda byla dražší a o jídle ani nemluvě. Nejbližší restaurace byla 20 minut pěšky a jídlo na stadionu bylo drahé a opravdu hnusné (a to nejsem gurmán).

Organizace aspoň ohledně Age of Sigmaru byla nulová, organizátor neznal pravidla turnaje, natož pak samotné hry, dával špatné informace, které následně měnil (z 5 minut do konce kola bylo 15 apod.)

Aspoň, že stoly na Age of Sigmar byly celkem dobré, jelikož ty na Warhammer 40k byly otřesné.

Osobně samotný výlet do Anglie a hraní bylo super, zbytek už nic moc. Rozhodně neplánujeme příště na London GT jet, to spíše si připlatíme a pojedeme do Warhammer Worldu.

 

Jan Polák