Wastelands kvalifikace v Českých Budějovicích

Druhého června 2018 se konal v Českých Budějovicích v obchodě a herně Labyrint kvalifikační turnaj pro mistrovství republiky v karetní hře Wastelands, kterého jsme se zúčastnili. Přišlo nás 17 fanoušků této hry ze všech koutů republiky (Prahy, Plzně, Ostravy, Napajedel a samozřejmě z domácích Českých Budějovíc). Hrálo se švýcarským systémem na 5 kol, po kterých nasledovala Top 8 single elimination. Turnaj se mi po náročných zápasech podařilo vyhrát. V tomto článku bych se podíval detailněji pod zoubek balíku, který jsem hrál. Začneme s decklistem:

Olukupááj:

Bytosti:

3x Sheranin obranný drak

3x Děsivý splozenec

3x Nespoutaný Sajonn

3x Orglingský konšel

2x Obrněný rytíř

2x Medůzovitý červ

2x Raska

2x Olukupaj

3x Silx, Imperátor

Stavby:

3x Brána chaosu

3x Háj Matky Země

Magie:

3x Pokřivená moc

2x Síla silného

3x Silmilská nemluvňata

3x Spektrální machinace

3x Pradávný obřad

2x Velké sání života

Sideboard:

3x Černá vdova

3x Bojová rosnička

3x Pančocha

1x Obrněný rytíř

3x Anděl strážný

1x Síla Silného

3x Pradávný duch

3x Obětní beránek

2x Morganova kletba

1x Dekirda, Smrtka

1x Poslední odpověď

1x Velké sání života

Balík je postavený na kombinaci bohů Chara-din, Leah, Sheran a Raia. Základní balík je discard / kontrol / board kontrol balík, kde cílem je zdržet hru protivníka síťkou anebo Orglingským konšelem, následně zahodit protivníkovi karty z ruky skrz Nespoutaného Sajonna, efekt Brány Chaosu, Rasky či Olukupaje. To, co se protivníkovi podaří dostat do hry, vyřeší buď Medúzovitý Červ nebo Okulupaj (jednostranný board clear) a na nejzásadnější věci protihráče tu máme Sílu Silného anebo Pokřivenou Moc. Nevýhoda Pokřivené moci je sice velká, ale vzhledem k tomu, že se karty lížou až na konci kola, tak ji dokáže aktivní Olukupaj úplně negovat. Hru dokončuje buď Obrněný rytíř nebo Silx, Imperátor hraný za 5 bodů s následným přifouknutím přebytečných bodů do ohnivého dechu. Dostatek kouzelných bodů v balíku zabezpečuje Brána chaosu a Háj Matky Země, proliz a konzistenci balíku nám zase umožňuje Pradávný obřad, Spektrální machinace a znova Háj Matky Země, tentokrát svým tutor efektem. Velké sání života je potom board clear / léčení v situacích, kdy má balík už opravdu namále, případně hraný za 9 slouží jako alternativní finisher.  

Základní premisou sideboardu je možnost úplné změny konceptu balíku a možnost přesidovat celý balík na úplné aggro. Tomuto je věnovaných celých 23 karet sideboardu. Po této změně vypadá potom balík takto:

Aggro:

Bytosti:

3x Černá Vdova

3x Děsivý zplozenec

3x Pradávný duch

3x Obětní beránek

3x Bojová rosnička

3x Pančocha

3x Obrněný rytíř

1x Dekirda, Smrtka

Stavby:

3x Brána chaosu

3x Háj Matky Země

Magie: 

3x Pokřivená moc

3x Síla silného

3x Silmilská nemluvňata

3x Spektrální machinace

2x Morganova kletba

3x Anděl Strážný

Tuto variantu využívám primárně ve třetí hře, pokud bych tu hru měl začínat. Protivník v té době má většinou nasidované anti-kontrol a anti-discard karty, a aggro ho dokáže úplně překvapit. Kombinace efektivních potvor, spawnování extra bytostí přes Děsivého zplozence nebo Silmilská nemluvňata + Obětní beránek případně Bojová rosnička s Obrněným rytířem dokáže hru ukončit v 2-3 kole. To všechno je navíc podpořené 6 countery za 0 (Síla silného, Pokřivená moc). Balík potom dokončují utilitní karty jako Dekirda (board clear, heal a finisher) či Morganova kletba jako jednobodová odpověď na Lorda strážce s bonusovým zraňujícím efektem. 

Poslední dvě karty sideboardu jsou potom Velké sání života a Poslední odpověď, obě jako léčící / panic button efekty. Kromě absolutního přesidování balíku tu máme samozřejmě i možnost upravit balík jenom mírně. Typický příklad je odsidování Orglingského konšela a nasidování Pančochy proti aggru, kde slabší potvoru v daném matchupu nahradíme silnější.

Na závěr bych napsal ještě něco ohledně silných a slabých stránek balíku. Hlavní balík je velmi dobrý proti balíkům, jejichž win kondice je postavená na permanentech na boardě. Kombinace zpomalení protivníkovy hry s efektivním tutorovatelným board clearem protivníkovy části stolu (ahoj Olukupaji) je opravdu brutální. Zbytek protivníkovy hry potom dořeší jeho discard abilita a za dvě tři kola od toho je hra u konce. Slabina hlavního balíku je naopak práce protivníka s hrobem. Čarovná Mirella dokáže ukrást vyhranou hru sama o sobě, pán Ganoidů / ganoidi dokážou cyklit klíčové karty z hrobu natolik, že těch 5 counterů v balíku nebude stačit. Další slabinou jsou potom balíky postavené na kouzlech / direct damage, protože je lze zahrát před tím, než máme možnost tyto karty zahodit z ruky. Obě slabiny řeší transformativní sideboard balíku (přesidovaní na aggro); každopádně alternativní možností by bylo i hrát konzervativnější sideboard s kartami jako Vodní mistr či Pokoj zesnulým, ale fakt, že transformativní sideboard obchází sideboard karty protivníka, převážil v mém rozhodování, kterou cestou se při stavění sideboardu vydat.

Děkuji všem, kdo dočetli až sem, a snad se někdy sejdeme na nějakém Wastelands turnaji.

 

Wastelands Olukupaj

 

Karol Magda